sobota, 25 kwietnia 2009

Własny układ klawiatury

PROBLEM

Zdarza mi się pisać (w Windowsie) teksty w języku szwedzkim. Występują tam trzy znaki specjalne, niedostępne w polskim układzie klawiatury: "ö", "ä" i "å". Natychmiastowym rozwiązaniem jest zainstalowanie w systemie szwedzkiego układu klawiatury. Jest z nim tylko jeden problem – układ ten przypomina polski QWERTZ, czyli wspomniane literki występują na klawiszach: ";", "'" i "[". Pozostałe klawisze też są trochę przemieszane, jak chociażby pytajnik (shift+0, o ile się nie mylę). To znacząco komplikuje i wydłuża pisanie tekstu.

IDEA ROZWIĄZANIA

Własny układ klawiatury. W moim przypadku chciałbym mieć dostępne wspomniane znaki na przyciskach takich jak w szwedzkim układzie klawiatury, tyle że z wciśniętym prawym alt-em.

ROZWIĄZANIE

Microsoft dostarcza bezpłatne narzędzie MSKLC (Microsoft Keyboard Layout Creator), które umożliwia w bardzo łatwy sposób tworzyć własne układy klawiatury (na przykład poprzez rozszerzanie dostępnych w systemie).

Narzędzie pobieramy ze strony: http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=113908 (lub przegrzebujemy się przez zasoby Microsoftu w poszukiwaniu nowszej wersji; nie polecam pobierania starszej). Do instalacji wymagany jest .NET Framework (co najmniej w wersji 2.).

Krótki przykład użycia:
  1. Wczytujemy układ klawiatury "Polski (programisty)" ([File] -> [Load Existing Keyboard...]).
  2. Na wyświetlonej klawiaturze klikamy na przycisk, którego działanie chcemy zmienić, po czym klikamy [All].
  3. W wyświetlonym oknie dialogowym modyfikujemy na przykład zachowanie dla wciśnięcia klawisza przy jednoczesnym wciśnięciu prawego klawisza alt lub kombinacji lewych klawiszy alt i ctrl.
  4. Nadajemy naszemu nowemu układowi jakąś sensowną nazwę ([Project] -> [Properties...]).
  5. Zapisujemy nasz projekt ([File] -> [Save Source File]).
  6. Przygotowujemy plik instalacyjny, który pozwala na łatwe zainstalowanie naszego układu w systemie Windows ([Project] -> [Build DLL And Setup Package]).

Po uruchomieniu wygenerowanego przez program setupu możemy cieszyć się nowym układem klawiatury dostępnym w systemie (ja swój, w którym dodałem jeszcze znak półpauzy i pauzy na kombinacji alt+-, od razu zmieniłem na domyślny).


Jeżeli ktoś jest zainteresowany moim polsko-szwedzkim układem klawiatury, to jest on dostępny tutaj: http://students.mimuw.edu.pl/~gl236093/plse.rar.